GALERŢ
ZTDP 10. Y─▒l─▒n─▒ CRR'de kutluyor

Zeynep Tanbay’─▒n ZTDP için 2006 y─▒l─▒nda olu┼čturdu─ču 4 AYAK, insan ili┼čkilerini dört ayakl─▒ materyaller etraf─▒nda anlat─▒yor. Ya┼čam─▒m─▒z─▒n büyük bir bölümünü iskemlelerde, masalarda, banklarda, yataklarda geçiriyoruz, geri kalan─▒n─▒ da ayakta; insan ili┼čkilerinin bin bir türü ve halleri, 4 ayakl─▒larla 2 ayakl─▒lar─▒n ili┼čkisinden ortaya ç─▒kan dans─▒n büyüsünde bulu┼čuyor.

2008 y─▒l─▒nda koreografisi Zeynep Tanbay'a ait olan, bar─▒┼č ve sava┼č temas─▒ ile iki bölümden olu┼čan V─░VALD─░-STRAV─░NSKY, birbirinin tamamen kar┼č─▒t─▒nda duran iki dünya sunuyor. 

─░lk bölümde, Vivaldi'nin de─či┼čik konçertolar─▒ndan derledi─či eserde, ideal dünyay─▒ bar─▒┼č ekseninde sunarken, sevgi, dostluk, karde┼člik, ho┼čgörü gibi temalar─▒ kullan─▒yor. Stravinsky'de ise 'Bahar Ayini'nin orijinal versiyonu olan kurban törenine gönderme yapan Tanbay, 21. yüzy─▒lda hâlâ sava┼čan dünyada tüm insanlar─▒ kurban olarak ele al─▒yor. Sava┼č kar┼č─▒s─▒nda insan hallerine odaklanan Stravinsky'de, ┼čiddetin insan─▒ getirdi─či çaresizlik, kaç─▒n─▒lmaz de─či┼čim ve ya┼čama mücadelesi irdeleniyor.

Aylin Kalem'in Radikal gazetesindeki yaz─▒s─▒ndan bir cümle V─░VALD─░-STRAV─░NSKY'yi özetliyor: "Ak ve kara kadar keskin hatlarla ayr─▒┼čan bu iki bölümde Tanbay, gri olas─▒l─▒klara yer vermeyen net tavr─▒yla, 21. yüzy─▒lda insanl─▒─č─▒n politik ç─▒kmazlar sonucu vard─▒─č─▒ noktay─▒, seyirciyi sarsmay─▒, onu 'gerçek'lerle bir kez daha yüzle┼čtirmeyi amaçlayan bir kurguyla sergiliyor" 

Koreografisi Zeynep Tanbay`a ait olan ARAZ (2010), ZTDP`nin son projesi. ARAZ, öteki olman─▒n halini anlat─▒r; k─▒rm─▒z─▒ çizgilerin içine s─▒k─▒┼čt─▒r─▒lan hayatlar─▒, göçe zorlanan halklar─▒, gasp edilen haklar─▒, ötekile┼čtirilen kimlikleri tan─▒mlar. Araz, Van`─▒n küçük bir köyü olan Özlüce`nin as─▒l ismidir... Özünde ise hep Araz vard─▒r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi ┬ę 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim