GALERŢ
Araz ─░zmir'de Kad─▒n Festivali'nde

 

─░zmir Bornova Belediyesi’nin ikincisini düzenledi─či Uluslararas─▒ Kad─▒n Sanatç─▒lar Festivali muhte┼čem bir dans gösterisiyle ba┼člad─▒.Türkiye’nin önde gelen topluluklar─▒ndan Zeynep Tanbay Dans Projesi’nin, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Mötbe Kültür Merkezi’ndeki ‘Araz’ isimli gösterisi büyük alk─▒┼č ald─▒. Aral─▒ks─▒z 70 dakika boyunca sahnede kalan dansç─▒lar─▒n performans─▒ büyük alk─▒┼č ald─▒. Kareografisini Zeynep Tanbay’─▒n yapt─▒─č─▒ ‘Araz’’─▒n müziklerini ise Yann Tiersen, Philip Glass, Reich Remixed, Baba Zula, Mercan Dede ve Burhan Öçal yapt─▒. Gösterinin önemli bir unsuru olarak öne ç─▒kan ─▒┼č─▒k tasar─▒m─▒n─▒ ise Arek Ni┼čanyan ZeynepTanbay’la birlikte yapt─▒. Sahneye Zeynep Tanbay’la birlikte ç─▒kan dansç─▒lar muhte┼čem bir gösteri sundu.


2000 y─▒l─▒nda kurulan Zeynep Tanbay Dans Projesi, ilk gösterisinden itibaren Türkiye’de dans alan─▒nda öncülü─čünü ortaya koydu. Her y─▒l yeni projeler üreterek bir seyirci kitlesi yaratmay─▒ ba┼čaran Zeynep Tanbay Dans Projesi, pek çok yenili─če de inza att─▒. Bütün kareografilerinde odak noktas─▒ olarak insan─▒ ele alan, insan ili┼čkileri, halleri ve ruhunu sosyal, politik ve dünya gündeminde sorgulayan Zeynep Tanbay, salt beden dilini kullanan bir anlat─▒m─▒ tercih ediyor.


Bornova Belediyesi'nin 8 Mart Dünya Çal─▒┼čan Kad─▒nlar günü kapsam─▒nda düzenledi─či 2. Uluslararas─▒ Kad─▒n Sanatç─▒lar Festivali bir hafta boyunca farkl─▒ etkinliklerle devam edecek. “Kulak Misafiri” isimli Brenna Maccrimmon konseriyle devam edecek etkinlikler film, belgesel gösterimleri, “Ege Ça─čda┼č Kad─▒n Orkestras─▒” konseri, “Toplumsal Cinsiyet E┼čitli─či” paneli, kukla gösterisi, Fide Köksal konseri, “Bir Kad─▒n Tan─▒d─▒m-Türkan” isimli tiyatro oyunu, Ça─č─▒l Kaya Band konseriyle devam edecek. 2. Uluslararas─▒ Kad─▒n Sanatç─▒lar Festivali 11 Mart Pazar günü Jehan Barbur konseriyle sona erecek.


‘Araz’ isimli dans gösterisini izledikten sonra Zeynep Tanbay’a te┼čekkür ederek plaket veren Bornova Belediye Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Kamil Okyay S─▒nd─▒r, “Uluslararas─▒ Kad─▒n Sanatç─▒lar Festivali kapsam─▒nda halk─▒m─▒zla böyle güzel bir gösteriyi bulu┼čturmaktan mutluluk duydum. Ülkemizde modern sanatlar─▒n geli┼čmesi çok büyük önem ta┼č─▒yor. Bu alanda önemli bir ba┼čar─▒ gösteren ZeynepTanbay ve ekibine te┼čekkür ediyorum” dedi. Ba┼čkan S─▒nd─▒r, festival boyunca kad─▒nlar─▒n toplumdaki rolü ba┼čta olmak üzere, cinsiyet ayr─▒m─▒, ┼čiddet gibi konular─▒ ve kad─▒n─▒n ya┼čad─▒─č─▒ sorunlar─▒ sanatsal etkinliklerle topluma anlatacaklar─▒n─▒ belirterek, “Kad─▒nlar─▒m─▒z─▒n temel sorunlar─▒na sanatla dokunaca─č─▒z” dedi.

 

  
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi ┬ę 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim