GALERİ
ZTDP 10. Yılını CRR'de kutluyor

Zeynep Tanbay’ın ZTDP için 2006 yılında oluşturduğu 4 AYAK, insan ilişkilerini dört ayaklı materyaller etrafında anlatıyor. Yaşamımızın büyük bir bölümünü iskemlelerde, masalarda, banklarda, yataklarda geçiriyoruz, geri kalanını da ayakta; insan ilişkilerinin bin bir türü ve halleri, 4 ayaklılarla 2 ayaklıların ilişkisinden ortaya çıkan dansın büyüsünde buluşuyor.

2008 yılında koreografisi Zeynep Tanbay'a ait olan, barış ve savaş teması ile iki bölümden oluşan VİVALDİ-STRAVİNSKY, birbirinin tamamen karşıtında duran iki dünya sunuyor. 

İlk bölümde, Vivaldi'nin değişik konçertolarından derlediği eserde, ideal dünyayı barış ekseninde sunarken, sevgi, dostluk, kardeşlik, hoşgörü gibi temaları kullanıyor. Stravinsky'de ise 'Bahar Ayini'nin orijinal versiyonu olan kurban törenine gönderme yapan Tanbay, 21. yüzyılda hâlâ savaşan dünyada tüm insanları kurban olarak ele alıyor. Savaş karşısında insan hallerine odaklanan Stravinsky'de, şiddetin insanı getirdiği çaresizlik, kaçınılmaz değişim ve yaşama mücadelesi irdeleniyor.

Aylin Kalem'in Radikal gazetesindeki yazısından bir cümle VİVALDİ-STRAVİNSKY'yi özetliyor: "Ak ve kara kadar keskin hatlarla ayrışan bu iki bölümde Tanbay, gri olasılıklara yer vermeyen net tavrıyla, 21. yüzyılda insanlığın politik çıkmazlar sonucu vardığı noktayı, seyirciyi sarsmayı, onu 'gerçek'lerle bir kez daha yüzleştirmeyi amaçlayan bir kurguyla sergiliyor" 

Koreografisi Zeynep Tanbay`a ait olan ARAZ (2010), ZTDP`nin son projesi. ARAZ, öteki olmanın halini anlatır; kırmızı çizgilerin içine sıkıştırılan hayatları, göçe zorlanan halkları, gasp edilen hakları, ötekileştirilen kimlikleri tanımlar. Araz, Van`ın küçük bir köyü olan Özlüce`nin asıl ismidir... Özünde ise hep Araz vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi © 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim