GALERİ
Araz İzmir'de Kadın Festivali'nde

 

İzmir Bornova Belediyesi’nin ikincisini düzenlediği Uluslararası Kadın Sanatçılar Festivali muhteşem bir dans gösterisiyle başladı.Türkiye’nin önde gelen topluluklarından Zeynep Tanbay Dans Projesi’nin, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Mötbe Kültür Merkezi’ndeki ‘Araz’ isimli gösterisi büyük alkış aldı. Aralıksız 70 dakika boyunca sahnede kalan dansçıların performansı büyük alkış aldı. Kareografisini Zeynep Tanbay’ın yaptığı ‘Araz’’ın müziklerini ise Yann Tiersen, Philip Glass, Reich Remixed, Baba Zula, Mercan Dede ve Burhan Öçal yaptı. Gösterinin önemli bir unsuru olarak öne çıkan ışık tasarımını ise Arek Nişanyan ZeynepTanbay’la birlikte yaptı. Sahneye Zeynep Tanbay’la birlikte çıkan dansçılar muhteşem bir gösteri sundu.


2000 yılında kurulan Zeynep Tanbay Dans Projesi, ilk gösterisinden itibaren Türkiye’de dans alanında öncülüğünü ortaya koydu. Her yıl yeni projeler üreterek bir seyirci kitlesi yaratmayı başaran Zeynep Tanbay Dans Projesi, pek çok yeniliğe de inza attı. Bütün kareografilerinde odak noktası olarak insanı ele alan, insan ilişkileri, halleri ve ruhunu sosyal, politik ve dünya gündeminde sorgulayan Zeynep Tanbay, salt beden dilini kullanan bir anlatımı tercih ediyor.


Bornova Belediyesi'nin 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar günü kapsamında düzenlediği 2. Uluslararası Kadın Sanatçılar Festivali bir hafta boyunca farklı etkinliklerle devam edecek. “Kulak Misafiri” isimli Brenna Maccrimmon konseriyle devam edecek etkinlikler film, belgesel gösterimleri, “Ege Çağdaş Kadın Orkestrası” konseri, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” paneli, kukla gösterisi, Fide Köksal konseri, “Bir Kadın Tanıdım-Türkan” isimli tiyatro oyunu, Çağıl Kaya Band konseriyle devam edecek. 2. Uluslararası Kadın Sanatçılar Festivali 11 Mart Pazar günü Jehan Barbur konseriyle sona erecek.


‘Araz’ isimli dans gösterisini izledikten sonra Zeynep Tanbay’a teşekkür ederek plaket veren Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Uluslararası Kadın Sanatçılar Festivali kapsamında halkımızla böyle güzel bir gösteriyi buluşturmaktan mutluluk duydum. Ülkemizde modern sanatların gelişmesi çok büyük önem taşıyor. Bu alanda önemli bir başarı gösteren ZeynepTanbay ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Sındır, festival boyunca kadınların toplumdaki rolü başta olmak üzere, cinsiyet ayrımı, şiddet gibi konuları ve kadının yaşadığı sorunları sanatsal etkinliklerle topluma anlatacaklarını belirterek, “Kadınlarımızın temel sorunlarına sanatla dokunacağız” dedi.

 

  
 
Zeynep Tanbay Dans Projesi © 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim